- Molded RJ45 connectors
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
- Colored hoods for departmental color coding
- Constructed with top quality components
- High quality 24 AWG copper wire
<
>
StarTech.com Cat. 5E UTP Patch Cable
20 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 - Male - Second End: 1 x RJ-45 - Male - Patch Cable - Gray - 1 Each
Product Code: STCM45PATCH20GR
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | M45PATCH20GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Cat. 5E UTP Patch Cable |
| Marketing Information | Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability. The M45PAT20GR Cat5e Patch Cable (20 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed. To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance. Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty. 100% Copper - a better value StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment. 24 AWG Wire This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire. 50-micron Gold Connectors This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 20 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Features | Molded |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Shipping Height | 0.87" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.68 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Also Consider
-
Product Code: BBNEVCRB820020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVCRB840020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVCRB850020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL520020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL560020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL570020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL6210020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL6410020Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STC45PATCH20GROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCRJ45PATCH20Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: BBNEVNSL570100Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL6420030Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL6440030Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL6470025Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL810050Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNEVNSL850050Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BLKA3L79150BLUOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STC45PATCH25WHOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6PATCH35YLOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCM45PATCH25WHOut of Stock Locally - Call for More Information