‹ Prev
Next ›
Swingline Eco Version Standard Stapler
Staples Upto 15 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Black - Plastic - 1 Each
524 Stock Available
- Durable and eco-friendly with 50% recycled material in the top cap
- Fastens up to 15 sheets at a time and holds a full strip of 210 staples
- Opens for tacking to easily tack up flyers, posters and more on soft surfaces
- Adjustable anvil rotates to create temporary staples that point out for easy removal from documents
- Protected with antimicrobial treatments to protect product integrity and prevent growth of bacteria and mold
$12.23
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | S7054501 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Name | Eco Version Standard Stapler |
| Marketing Information | Perfect for regular stapling at work, home or school, this standard stapler fastens up to 15 sheets. It is eco-friendly with a top cap that is made from no less than 50 percent recycled material. Stapler opens for tacking ability. Rotating anvil (the metal plate at the base of the stapler) allows you to create a temporary pin staple. Stapler is protected with an antimicrobial application that helps preserve the integrity of the product by preventing bacteria and mold growth. Full rubber base prevents skidding during desktop use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 15 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Swingline Eco Version Standard Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE170443 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: BSN16454459 Stock Available
-
Product Code: BSN41883715 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: NES351802834 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PAP195125874 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE170443 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: BSN16454459 Stock Available
-
Product Code: BSN41883715 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: NES351802834 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PAP195125874 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available