‹ Prev
Next ›
TimeMist Classic Metered Aerosol Dispenser
0.25 Hour Medium - 30 Day Refill Life - 6000 ft³ Coverage - 2 x AA Battery - 6 / Carton - White
12 Stock Available
- Automatically dispenses fragrance every 15 minutes
- Dispenser is easy to install, maintain and clean for convenient use
- Refill lasts 30 days for optimal performance
- Perfect for use in medium to large breakrooms and washrooms
$261.66
Product Details
General Information
| Manufacturer | Zep, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1047717CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.zepinc.com |
| Brand Name | TimeMist |
| Product Line | Classic |
| Product Name | Classic Metered Aerosol Dispenser |
| Marketing Information | TimeMist metered aerosol fragrance dispenser automatically dispenses fragrance every 15 minutes. It is ideal for use in medium to large breakrooms and washrooms. Dispenser is easy to install, maintain and clean. Operate using two or four AA cell alkaline batteries (sold separately). Using four batteries mean you can wait long before replacing them. Fragrance refill lasts 30 days. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Interval Air Freshener Dispenser |
Product Information
| Spray Levels | Medium |
| Spray Settings | 0.25 Hour |
| Coverage Volume | 6000 ft³ |
| Refill Type | Aerosol |
| Refill Life | 30 Day |
| Features |
|
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 14.3" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
TimeMist Classic Metered Aerosol Dispenser
Also Consider
Accessories
-
Product Code: TMS1042686118 Stock Available
-
Product Code: TMS1042756CT34 Stock Available
-
Spray - 6000 ft³ - 6.6 fl oz (0.2 quart) - Citrus - 30 Day - Long Lasting, Odor Neutralizer - 1 EachProduct Code: TMS1042781470 Stock Available
-
Product Code: TMS1042781CT38 Stock Available
-
Product Code: TMS1042786CT5 Stock Available
-
Product Code: TMS1042810474 Stock Available
-
Product Code: TMS1042810CT39 Stock Available
-
Product Code: TMS1042818357 Stock Available
-
Product Code: TMS1042818CT28 Stock Available