- Approved by the AMA and the National Uniform Claim Committee (NUCC)
- Printed in red OCR ink without a sensor bar
- Compatible with laser printers
- Detached size: 8-1/2" x 11"
<
>
TOPS CMS-1500 Laser Printer Forms
20 lb - 1 Part - 8.50" x 11" Form Size - White - Red Print Color - Paper - 500 / Pack
Product Code: TOP50126RV
Product Unit: PK500
142 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BRTTN830XL15 Stock Available
-
Product Code: BSN366123468 Stock Available
-
Product Code: CLO302085427 Stock Available
-
Product Code: GMT669455 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN254 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: PGC9625714032 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 50126RV |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | CMS-1500 Laser Printer Forms |
| Marketing Information | CMS-1500 forms comply with current physicians' standards for expediting Medicare and Medicaid payments. Each meets requirements of the Centers for Medicare and Medicaid Services, Champus and the AMA Council of Medical Service. Front and back of the white 20 lb. bond paper are printed in red OCR ink without a sensor bar. Forms are compatible with laser printers. Detached size is 8-1/2" x 11". |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Health Insurance Form |
Product Information
| Basis Weight | 20 lb |
| Form Length | 8.50" |
| Form Width | 11" |
| Number of Parts | 1 |
| Print Color | Red |
| Print Technology | Laser |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 9.5" |
| Width | 11" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.