- High-capacity design holds 5 times more bath tissue
- Less trash to remove with coreless design
- Minimizes waste with smart, stub-roll holder
- Horizontal construction to save space
- Perfect for medium to high-traffic washrooms
<
>
TORK OptiServe Coreless Twin Bath Tissue Roll Dispenser T7
Coreless Dispenser - 5.1" Height x 14.2" Width x 8.2" Depth - Plastic - Black - Slim - 1 Each
Product Code: TRK473208
Product Unit: Each
14 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | 473208 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Line | Elevation |
| Product Name | OptiServe Coreless Twin Bath Tissue Roll Dispenser T7 |
| Marketing Information | Frequent commercial bath tissue run-outs can be a problem in small, high-traffic restrooms. Keep customers happy while saving staff time and effort with the Tork OptiServe Coreless Twin Bath Tissue Roll Dispenser T7. Perfect for facilities where efficiency, sustainability and providing a great experience are key, this bath tissue system offers an ideal alternative to conventional bathroom tissue and dispensers. Each system accommodates two rolls, and the automatic roll transfer ensures rolls are fully consumed before replacement. The enclosed design protects both rolls inside from being stained, contaminated or damaged, and the convenient see-through window easily indicates when it's time for refills. Specialty attractive, slim design saves space and fits smaller washrooms. System is compatible with Tork T7 coreless bath tissue rolls. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Dispenser Type | Coreless |
| Features | Slim |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 5.1" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 2.34 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Advantages at a glance:
|
| Country of Origin | Poland |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: KCC09507Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC09608Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOLD67021NOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOLD67023NOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOLD67041NOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOLD67042NOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOLD67043NOut of Stock Locally - Call for More Information