Tully's K-Cup, Pod French Roast Coffee
Compatible with Keurig Brewer - Regular - Extra Bold Dark - 9.6 oz - 24 K-Cup - K-Cup, Pod - French Roast - Kosher - 24 / Box
- Powerful and intense with a smoky, decadent finish
- Extra-bold flavor will satisfy your taste with a rich brew
- Recyclable K-cup pods for use in Keurig coffee brewers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Keurig Dr Pepper Inc. |
| Manufacturer Part Number | T192619 |
| Manufacturer Website Address | http://www.keurigdrpepper.com |
| Brand Name | Tully's |
| Product Name | French Roast Coffee |
| Marketing Information |
We keep it slow and low at Tully's® Coffee. An uncommonly delicious coffee forged in the fires of an unconventional process. Tully's® Coffee gets its distinctive aroma and rich, full flavor from our signature low and slow roasted process that imbues that taste of true craftsmanship into every sip. Take roasting marshmallows, for example. Some people will shove theirs directly into an open fire, immediately creating a charred ball of flame. That's one approach, but it's not ours. We'd rather turn our marshmallow slowly over a low ember until it's evenly browned and caramelized throughout. The same can be said of coffee. Tully's® distinctive coffees are created slowly, over a slightly lower temperature than other roasters use. Our slow roast approach allows us to focus on the sights, smells, and sounds that indicate we've captured just the right flavors at just the right moment. Traditionally inspired. Uniquely crafted. Powerful and intense, this full-bodied French Roast is expertly slow-roasted to elicit the rich flavors of bittersweet chocolate and anise, with light notes of plum jam. An uncommonly delicious coffee forged in the fires of an unconventional process, Tully's® Coffee gets its distinctive aroma and rich, full flavor from our signature low-and-slow roasting process that imbues that taste of true craftsmanship into every sip. Single-serve Tully's® Coffee K-Cup® pods are compatible with all K-Cup® pods single-serve coffee makers. Certified Orthodox Union Kosher. |
| Packaged Quantity | 24 / Box |
| Product Type | Coffee |
Product Information
| Coffee Quantity | 24 K-Cup |
| Coffee Weight | 9.6 oz |
| Coffee Type | Regular |
| Coffee Roast Level | Extra Bold Dark |
| Flavor/Blend | French Roast |
| Serve Type |
|
| Compatible Brewer | Keurig Brewer |
| Number of Serving Cups | 1 |
| Kosher | Yes |
| Caffeinated | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 5.6" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 7.5" |
| Weight (Approximate) | 14.56 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Overview
Tully's K-Cup, Pod French Roast Coffee
Also Consider
-
Product Code: DXE9542500DX1425 Stock Available
-
Product Code: DXESSWPF544 Stock Available
-
Product Code: GJO561001228 Stock Available
-
Product Code: GMT192719121 Stock Available
-
Product Code: GMT193019245 Stock Available
-
Product Code: GMT287022 Stock Available
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUALL32734 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXE9542500DX1425 Stock Available
-
Product Code: DXESSWPF544 Stock Available
-
Product Code: GJO561001228 Stock Available
-
Product Code: GMT192719121 Stock Available
-
Product Code: GMT193019245 Stock Available
-
Product Code: GMT287022 Stock Available
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUALL32734 Stock Available