‹ Prev
Next ›
U Brands Melamine Non-Magnetic Dry-Erase Board
36" (3 ft) Width x 24" (2 ft) Height - White Melamine Surface - Silver Aluminum Frame - Rectangle - Horizontal/Vertical - 1 Each
4 Stock Available
- Quality, melamine, nonmagnetic, dry-erase surface performs great with proper care
- Ideal for light use in office, home or commercial environments
- Sturdy, silver, aluminum frame for more durability vs. wood frames
- Works well with all dry-erase markers; try U Brands dry-erase markers (not included) for ultimate board performance
- Mounts vertically or horizontally - includes hassle-free mounting hardware and instructions; actual size: 35" x 23"
$74.73
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 031U00-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Melamine Non-Magnetic Dry-Erase Board |
| Marketing Information | Melamine Dry-Erase Board with a silver aluminum frame is the perfect, functional solution for occasional and light-use areas in your office, classroom, home or commercial space. Most dry-erase markers work well with this board. U Brands dry-erase markers (not included) provide the ultimate writing and erasability experience. Writing surface requires minimal, ongoing cleaning care to ensure the best performance. After continuous use, clean occasionally with any spray or wet wipes (none included) made for dry-erase boards. Strong, thick insulation underneath the dry-erase surface combined with the aluminum frame provide a firm, rigid construction. Universal mounting system lets you hang it vertically or horizontally to fit your allocated space. Mounting hardware and instructions are included for quick, easy mounting. Actual measurements of the board surface are 35" wide x 23" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 24" (2 ft) |
| Board Width | 36" (3 ft) |
| Board Thickness | 1" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Melamine |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Aluminum |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Overview
U Brands Melamine Non-Magnetic Dry-Erase Board
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BVCRQR022114 Stock Available
-
Product Code: GHEARM4M446Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEM14104Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEM1454Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBR073U0001Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBR2891U000121 Stock Available
-
Product Code: UBR3198U0001Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBR4900U00012 Stock Available