‹ Prev
Next ›
U Brands Sphere Push Pins
0.44" Shank - 0.38" Head - 0.4" Length x 0.4" Width - Black, Gold, White - 200 / Pack
74 Stock Available
- Spherical, plastic head in black, white and gold with silver, metal needle point
- Essential for office, classroom and work-space needs
- Use to pin important papers and messages to corkboards, foam boards, maps and more
- Reusable for longtime use
- Plastic case keeps your desktop or desk drawer organized
$13.98
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 3084U0624 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Sphere Push Pins |
| Marketing Information | Sphere Pushpins in black, white and gold provide excellent assistance in pinning your important papers and messages while keeping you organized. Durably constructed pushpins allow you to easily pin your supplies from the sturdy, plastic head without harming your hands by its sharp, steel point. Sharp end easily inserts into tough surfaces such as corkboards, bulletin boards, notice boards, maps and posters. They are ideal for work/home offices, classrooms and dorm rooms. Pushpins are essential for your office supply expectations. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Pushpin |
Product Information
| Shank Length | 0.44" |
| Head Diameter | 0.38" |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Material Details |
|
| Height | 0.8" |
| Width | 0.4" |
| Length | 0.4" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
U Brands Sphere Push Pins
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN81003149 Stock Available
-
Product Code: BSN8100415 Stock Available
-
Product Code: GEMCPAL4138 Stock Available
-
Product Code: LLR10110128 Stock Available
-
Product Code: LLR10110BX12 Stock Available
-
Product Code: UBR3083U06244 Stock Available
-
Product Code: UBR3085U062489 Stock Available
-
Product Code: UNV31314300 Stock Available