- Use heavyweight, acid-free pages to draw and sketch with pens, pencils and other dry media
- Durable cover to maximize longevity
- Contains 75 sheets for long-term use; remove using perforated line to display your beautiful artwork
- Comfortably create thanks to spiral binding that lets pages lie flat
<
>
UCreate Poly Cover Sketch Book
75 Sheets - Spiral - 70 lb Basis Weight - 9" Width x 6" Depth - Black Polyurethane Cover - Heavyweight, Acid-free Paper, Durable Cover, Perforated - 1 Each
Product Code: PACPCAR37089
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | PCAR37089 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | UCreate |
| Product Name | Poly Cover Sketch Book |
| Marketing Information | This Premium Sketchbook is perfect for drawing and sketching with dry media. Durable, polyurethane cover and back outlast tough conditions for optimum use. Book contains 75 sheets of heavyweight, acid-free drawing paper. Spiral binding lies flat for comfortable use. Remove perforated sheets to display your artwork. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sketch Book |
Product Information
| Number of Sheets | 75 |
| Basis Weight | 70 lb |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Polyurethane |
| Binding Type | Spiral |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Width | 9" |
| Depth | 6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
Overview
75 Sheets - Spiral - 70 lb Basis Weight - 9" Width x 6" Depth - Black Polyurethane Cover - Heavyweight, Acid-free Paper, Durable Cover, Perforated - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.