- Oval design efficiently cleans ceiling fans, walls and ceilings
- Heavy-duty design withstand rigors of frequent use
- Perfect for rough surfaces, cobwebs, dust and more
- Use with all Unger telescopic poles
<
>
Unger StarDuster WallBrush
Horsehair Bristle - 9.4" Overall Length - Black, Brown - 5 / Carton
Product Code: UNGWALB0CT
Product Unit: CT5
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Manufacturer Part Number | WALB0CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.ungerglobal.com |
| Brand Name | Unger |
| Product Line | StarDuster |
| Product Name | StarDuster WallBrush |
| Marketing Information | Cleaning brush features an oval design to efficiently clean ceiling fans, walls and ceilings. Heavy-duty, galvanized wire and 49 percent horsehair bristles are durably engineered for daily use. Brush is perfect for dusting rough surfaces, removing cobwebs and dust from flat objects. Brush is designed for use with all Unger telescopic poles (sold separately). |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Brush |
Product Information
| Bristle Material | Horsehair |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Horsehair |
| Height | 2.8" |
| Width | 12.6" |
| Length | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Horsehair Bristle - 9.4" Overall Length - Black, Brown - 5 / Carton
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.