‹ Prev
Next ›
Universal Direct Thermal Print Paper Rolls, 0.38" Core, 4.38" x 127 ft, White, 50/Carton
4 3/8" x 127 ft - End of Paper Indicator - White - 50 / Carton
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Heat-sensitive coating that darkens when exposed to heat
- Designed to work efficiently in your thermal print machine
- Provides high quality output with crisp black printing
- Best suited for receipts, shipping labels and barcode labels
$390.13
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV35765 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Direct Thermal Print Paper Rolls, 0.38" Core, 4.38" x 127 ft, White, 50/Carton |
| Marketing Information | This product utilizes heat-sensitive coating that darkens when it is exposed to heat. Designed to work efficiently in your thermal print machine. These printing paper rolls provide high quality output with crisp black printing. Best suited for receipts, shipping labels and barcode labels. Work great in offices, schools, factories and at home. |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Printable Bond Paper |
Product Information
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 4 3/8" x 127 ft |
| Core Diameter | 3/8" |
| Print Technology | Thermal |
| Features | End of Paper Indicator |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | United States |
Overview
Universal Direct Thermal Print Paper Rolls, 0.38" Core, 4.38" x 127 ft, White, 50/Carton
Also Consider
-
Product Code: ICX9072000526 Stock Available
-
Product Code: ICX907805499 Stock Available
-
Product Code: ICX9078129412 Stock Available
-
Product Code: ICX9078248975 Stock Available
-
Product Code: ICX9078297716 Stock Available
-
Product Code: ICX90783045108 Stock Available
-
Product Code: ICX907830468 Stock Available
-
Product Code: ICX90783046CT2 Stock Available
-
Product Code: ICX907830661 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.