‹ Prev
Next ›
Universal Envelope
Clasp - #97 - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Clasp/Gummed Flap - Brown Kraft - Kraft Paper - 100 / Box
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Heavyweight Kraft stock
- Resists rips and tears
- Moisture-activated seal for safe transport
- Reinforced eyelet and 2-prong clasp
$24.41
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 35267 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Envelope |
| Marketing Information |
These clasp envelopes are made up of heavyweight Kraft stock that resists rips and tears. Gummed flap with offers a moisture-activated seal for safe transport. Reinforced eyelet and two prong clasp ensure durability and secure closure. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #97 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp/Gummed Flap |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Center |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft Paper |
Miscellaneous
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Universal Envelope
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.