‹ Prev
Next ›
3M Desktop Document Holder
12.1" Height x 9.7" Width x 2" Depth - Black, Silver
23 Stock Available
- Adjustable line guide allows easy data entry and holds papers in place
- Accommodates both letter-size and legal-size documents
- Nonskid bottom to stay secure on worksurfaces; folds flat for storage
- Holds up to 150 sheets
$35.81
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DH340MB |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Desktop Document Holder |
| Marketing Information | Document holder features a sturdy, stable design with nonskid bottom that stays secure on worksurfaces. Versatile sliding clip accommodates both portrait and landscape documents. Grooved ledge and clip hold up to 150 sheets of paper and oversized documents. Adjustable line guide allows for easy data entry and keeps papers from blowing away. Fold document holder flat for easy storage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Copy Holder |
Technical Information
| Lock | No |
| Stackable | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 12.1" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Sheet Capacity: 150 Sheets |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
3M Desktop Document Holder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AAGSK241600425 Stock Available
-
Product Code: AVE736011209 Stock Available
-
Product Code: GJO11251Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM6355AU124 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC9800708819 Stock Available
-
Product Code: SWI405011040 Stock Available
-
Product Code: SWI74701173 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AAGSK241600425 Stock Available
-
Product Code: AVE736011209 Stock Available
-
Product Code: GJO11251Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM6355AU124 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC9800708819 Stock Available
-
Product Code: SWI405011040 Stock Available
-
Product Code: SWI74701173 Stock Available