‹ Prev
Next ›
Swingline Light-Duty Standard Stapler
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Black - Metal - 1 Each
1040 Stock Available
- Basic design meets your paper fastening needs
- Holds up to 20 sheets
- Durable metal construction
- Opens fully to provide tacking ability
- Anvil is reversible to create temporary pin staples
$11.06
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | S7040501 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Name | Light-Duty Standard Stapler |
| Marketing Information | Light-duty stapler offers an all-metal construction, open-channel loading. Full rubber slipper for comfortable hand use. Uses standard-size staples. Light-duty stapler offers 210-strip staple capacity. Staples up to 20 sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Swingline Light-Duty Standard Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN656483400 Stock Available
-
Product Code: SWI74701173 Stock Available
-
Product Code: SWI7471831 Stock Available
-
Product Code: SWI7473637 Stock Available
-
Product Code: SWI7891134 Stock Available
-
Product Code: SWI8780026 Stock Available
-
Product Code: SWI8781111 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available