‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Brites File Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Reusable, Elastic, Stretchable, Latex-free, Freezer Safe, Microwave Safe, Durable - Pink, Blue, Orange - 50 / Pack
275 Stock Available
- Pink, blue and orange assortment; great for color-coding files and organizing projects
- Made with synthetic rubber; reusable for a wide range of projects
- Easy stretch elastic
- Made in USA using globally sourced materials
- No. 117B, 7" x 1/8"
$4.91
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 07800 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Brites |
| Product Name | Brites File Bands |
| Marketing Information |
Colorful file bands easily stretch to fit file folders and more. Use three bright colors to color-code your projects. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | File Folder Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 0.2 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Additional Information | Approximately 50 bands |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alliance Rubber Brites File Bands
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BAUSF700014 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418474 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK320 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN53366643 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R89AN81 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BAUSF700014 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418474 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK320 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN53366643 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R89AN81 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available