- Makes an ideal desk pad and blotter protector
- Protects all your documents and projects
- Easily trim it to any smaller size
- Can be used with dry-erase markers
- Hang on wall where static attraction will keep papers in place
<
>
Artistic Second Sight Clear Desk Protectors
Rectangular - 40" Width x 25" Depth - Plastic - Clear
Product Code: AOPSS2540
Product Unit: Each
48 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AOPSS192464 Stock Available
-
Product Code: AOPSS203680 Stock Available
-
Product Code: BSN3295370759 Stock Available
-
Product Code: BSN329542442 Stock Available
-
Product Code: BSN65360577 Stock Available
-
Product Code: CNMCARTRIDGE13710 Stock Available
-
Product Code: CNMLS100TS41 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK128 Stock Available
-
Product Code: NES351704130 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Manufacturer Part Number | SS2540 |
| Manufacturer Website Address | http://www.artistic-products.com |
| Brand Name | Artistic |
| Product Line | Second Sight |
| Product Name | Second Sight Clear Desk Protectors |
| Marketing Information | Clear desk protector makes an ideal desk pad and blotter protector or you can use it to protect drawings, maps, artwork, reference lists and more. Easily trim it to any smaller size. Desk protector can be used with a dry-erase marker. Hang it on a wall where static attraction will keep papers in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad |
Product Information
| Shape | Rectangular |
| Features | Trimmable |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Width | 40" |
| Depth | 25" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Rectangular - 40" Width x 25" Depth - Plastic - Clear
Also Consider
-
Product Code: DACP1011Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DACP1025Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DACP1032Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DACP3025Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DACP3411Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DACP3425Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.