‹ Prev
Next ›
Avery A-Z Dividers, 26 Tabs, Ready Index, Multicolor Tabs (11125)
26 x Divider(s) - 26 Printed Tab(s) - Alphabet - A-Z - 26 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Paper Divider - Multicolor Paper Tab(s) - 20% - Hole-punched, Printable, Customizable, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Hole Reinforcement, Sturdy, Tear Resistant, Heavyweight - 26 Dividers/Set - 26 / Set
898 Stock Available
- Easy referencing and professional look
- Reinforced Table of Contents page, matching preprinted tab dividers and paper made of heavy stock
- 2-in-1 design offers portrait and landscape formats
- Multicolor; tabs: Printed - A-Z; quantity: 26 / Set
- 20% recycled material; 3-hole punched for ready use
$7.22
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 11125 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Line | Ready Index |
| Product Name | A-Z Dividers, 26 Tabs, Ready Index, Multicolor Tabs (11125) |
| Marketing Information | Coordinated divider system makes alphabetical referencing easy and delivers a professional look. The set includes a reinforced Table of Contents page, matching preprinted tab dividers in assorted colors, added tab reinforcement, double-sided hole reinforcement on tabbed dividers and paper made of heavy stock. 26 tabs are labeled A to Z. 2-in-1 tab design lets you pick between portrait and landscape formats. Simply print the section titles onto the Table of Contents page using your inkjet or laser printer. Tab dividers are also compatible with typewriters and copiers. Dividers are three-hole punched for use in standard binders. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs. |
| Packaged Quantity | 26 / Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 26 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Quantity Per Container | 26 Dividers/Set |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 26 |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Alphabet |
| Tab Title | A-Z |
| Tabs per Set | 26 |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Material | Paper |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Printer Type Compatibility |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery A-Z Dividers, 26 Tabs, Ready Index, Multicolor Tabs (11125)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI3965 Stock Available
-
Product Code: BSN24302614 Stock Available
-
Product Code: BSN243051553 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI3965 Stock Available
-
Product Code: BSN24302614 Stock Available
-
Product Code: BSN243051553 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available