‹ Prev
Next ›
Officemate Giant Paper Clips
Jumbo - 2" Length x 0.5" Width - Silver - Steel - 100/Box - 10 / Pack
19 Stock Available
- Giant size to handle thicker piles
- Bright, corrosion-resistant finish for a professional look
- Standard-weight wire made with highest-quality steel
- 100/Box; 10 Boxes/Pack
- Made in USA
$19.59
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99914 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Giant Paper Clips |
| Marketing Information | Giant paper clips are made from the highest-quality steel for durability and secure fastening. They are ideal for home, school or office. Standard paper clips also feature a bright, corrosion-resistant finish for a professional look. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Paper Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Jumbo |
| Wire Gauge | 0.45" |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Width | 0.5" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Officemate Giant Paper Clips
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ABFTC270150 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G853 Stock Available
-
Product Code: BSN045481014 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: OIC9991127 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFTC270150 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G853 Stock Available
-
Product Code: BSN045481014 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: OIC9991127 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available