- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear, RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides
- Size: Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 176 - 200; quantity: 25 Tab/Set
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Allstate Style Collated Legal Dividers
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - 176-200 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Set
Product Code: AVE82190
Product Unit: ST1
Out of Stock Locally - Call for More Information
Select Product Options:
Total Number of Dividers: 1
Tab Title: 176-200
Tabs per Set: 25
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82190 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Allstate Style Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced side tabs that are printed on both sides. Tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type). Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | 176-200 |
| Tabs per Set | 25 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133821 Stock Available
-
Product Code: AVE1111345 Stock Available
-
Product Code: BSN01806Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN0180895 Stock Available
-
Product Code: BSN05858Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN20068BX53 Stock Available
-
Product Code: BSN20069BX101 Stock Available
-
Product Code: BSN21906402 Stock Available