- DuraHinge is stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film for a smoother finish
- Linen pattern for high-quality look and feel
- Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
<
>
Avery® Durable View 3 Ring Binders, 1.5" Slant Rings, 4 White Binders (17576)
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 375 Sheet Capacity - 375 Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2 - Polypropylene - Adhesive, Durable, Flexible, Pocket, Recyclable, Split Resistant, Sturdy, Tear Resistant, UV Resistant - 1 Carton
Product Code: AVE17576
Product Unit: CT1
101 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: CYO52302411958 Stock Available
-
Product Code: CYO5315082209 Stock Available
-
Product Code: DIX138061392 Stock Available
-
Product Code: EPIE3042828 Stock Available
-
Product Code: EPIE605Out of Stock Locally - Call for More Information
-
7" Overall Length - Left/Right - Stainless Steel - Turquoise, Red, Lime, Blue, Pink, Purple - 1 EachProduct Code: FSK1068911145 Stock Available
-
Product Code: LEO74500111 Stock Available
-
Product Code: PENZEH1090 Stock Available
-
Product Code: SAN80001AOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SPR00334158 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17576 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View 3 Ring Binders, 1.5" Slant Rings, 4 White Binders (17576) |
| Marketing Information | Designed with toughness and durability in mind, the Avery(R) Durable View binder stands strong where many basic binders fall apart. Its sturdy exterior features a tear-resistant spine (DuraHinge) and more flexible, split-resistant edges (DuraEdge). Durable binders are also fully adhered with a deep-weave polypropylene cover that is resistant to bubbling, surface wrinkles, and is tear-resistant. With back-mounted slant rings, your pages will never curl again. Pages lay flat and are easy to turn, while the cover opens and closes without pulling on your papers. Enjoy extra organization and storage capabilities with two interior clear pockets made of nonstick material that won't lift or transfer ink from your documents. Durable binders are perfect for activities that require frequent referencing. Works great as a school binder, recipe binder, music binder, photo album, scrapbook and more. A wider front and back binder panel also ensure that standard dividers and sheet protectors are fully covered; a must for students. All Durable binders are made with PVC-free material. Personalize your view binder using the free templates, fonts, and designs at avery.com/templates. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 375 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.