- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
<
>
Avery® Durable View Binder 2" , Slant D Rings, White
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 530 Sheet Capacity - 530 Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - White - Adhesive, Durable, Flexible, Pocket, Recyclable, Split Resistant, Sturdy, Tear Resistant, UV Resistant - 1 Each
Product Code: AVE17032
Product Unit: Each
242 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST178 Stock Available
-
Product Code: BRTDR42012 Stock Available
-
Product Code: BRTTN45022 Stock Available
-
Product Code: BSN3295371505 Stock Available
-
Product Code: BSN366123527 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP648 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE658 Stock Available
-
Product Code: PFX5920314 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17032 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View Binder 2" , Slant D Rings, White |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 500 sheets. Customize your cover with free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 530 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 530 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |