- Simple, lightweight means of organizing your papers
- Round ring holds pages securely
- 2 interior pockets for quick access to loose or unpunched papers
- Clear overlay to customize your cover
- Free templates available online
<
>
Avery® Economy View Binder
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 375 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Vinyl - White - 1.15 lb - Gap-free Ring, Rivet, Clear Overlay, Non Locking Mechanism - 1 Each
Product Code: AVE05731
Product Unit: Each
2709 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE7977254 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK815 Stock Available
-
Product Code: BSN09956471 Stock Available
-
Product Code: KMW7245095 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA176 Stock Available
-
Product Code: PAP20954693 Stock Available
-
Product Code: SAN1803277206 Stock Available
-
Product Code: SMD1372310 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | CV11-20-WE |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Economy |
| Product Name | Economy View Binder |
| Marketing Information | Discover sturdy simplicity in a convenient, lightweight package. This Economy View Binder offers a handy solution to your organization needs. Open and close the rings with ease to add or remove papers as needed. Metal round rings mounted on the back hold pages securely and let them lie flat. 2" ring capacity accommodates approximately 375 sheets. Tuck important handouts, pamphlets and other loose or unpunched paperwork into the two interior pockets for quick access. Each pocket holds up to 20 sheets. Put your personal stamp on the binder by designing a customized cover and slipping it into the overlays on the front, spine and back. You can find inspiration in the free, easy-to-use templates available online. Binder also features vinyl construction, a sturdy chipboard core and exposed rivets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |