‹ Prev
Next ›
Avery® Heavy-Duty Binder, 1" One Touch EZD(R) Rings, White (79199)
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1 Inch One Touch EZD(R) Rings, 275-Sheet Capacity, 1.4 Inch Wide Spine, Customizable Clear Cover and Spine, 1 White Binder (79199)
175 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
$11.81
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79199 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binder |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 275-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 1 2/5" |
| Ring Size | 1" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location |
|
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Heavy-Duty Binder, 1" One Touch EZD(R) Rings, White (79199)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN366123567 Stock Available
-
Product Code: BSN36665108 Stock Available
-
Product Code: BSN656475613 Stock Available
-
Product Code: CLO302084576 Stock Available
-
Product Code: CYO587812923 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901521 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366123567 Stock Available
-
Product Code: BSN36665108 Stock Available
-
Product Code: BSN656475613 Stock Available
-
Product Code: CLO302084576 Stock Available
-
Product Code: CYO587812923 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901521 Stock Available