‹ Prev
Next ›
Neenah Bright White Cardstock
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 Pack
464 Stock Available
- Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, greeting cards, everyday printing and more
- Clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free to last longer
$15.53
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 91901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Neenah |
| Product Name | Bright White Cardstock |
| Marketing Information | Bright White Cardstock is clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time. Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, pamphlets, copy projects, art projects, greeting cards, everyday printing and more. Acid-free, lignin-free cardstock offers a 65 lb. weight. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Bright White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 2.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Neenah Bright White Cardstock
Also Consider
-
Product Code: PAC10116996 Stock Available
-
Product Code: PAC10118644 Stock Available
-
Product Code: PAC101187117 Stock Available
-
Product Code: PAC101188191 Stock Available
-
Product Code: PAC101195Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PAC101196Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PAC10119922 Stock Available
-
Product Code: SGH016000Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: BSN0996699 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36665146 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA00812RM8 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN0996699 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36665146 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA00812RM8 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock Locally - Call for More Information