‹ Prev
Next ›
Avery® Heavy-Duty View Navy Blue 3" Binder (79803)
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 3" One Touch EZD(R) Rings, 3.5" Spine, 1 Navy Blue Binder (79803)
56 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
$22.11
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79803 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binders with One Touch EZD Rings |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. One Touch rings open and close with ease and keep pages secure. Even when filled to its capacity, this 3" binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 3" |
| Sheet Capacity | 670 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 3 1/2" |
| Ring Size | 3" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location |
|
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Navy Blue |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Heavy-Duty View Navy Blue 3" Binder (79803)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN0310539 Stock Available
-
Product Code: BSN0310722 Stock Available
-
Product Code: BSN2695543 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720729 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SAMU86378Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: VCTIR40T366 Stock Available
-
Product Code: VER9912174 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN0310539 Stock Available
-
Product Code: BSN0310722 Stock Available
-
Product Code: BSN2695543 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720729 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SAMU86378Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: VCTIR40T366 Stock Available
-
Product Code: VER9912174 Stock Available