- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Fits vertical or lateral filing system
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
<
>
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
Product Code: SMD10301
Product Unit: BX100
Out of Stock Locally - Call for More Information
Select Product Options:
Sheet Standard: Letter
Also Consider
-
Product Code: AVE08888251 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125605 Stock Available
-
Product Code: BSN366123506 Stock Available
-
Product Code: BSN656382201 Stock Available
-
Product Code: BSN90650633 Stock Available
-
Product Code: ITA300042668 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA197 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE656 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2531 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab File Folders |
| Marketing Information | SuperTab folders are designed with 90 percent larger label area than standard folders for improved labeling. Labels are easier to see using larger text or more lines of text. Economical single-ply tabs fit any vertical or lateral filing system. Folders feature 11 point stock, extra-wide 1/3-cut tabs in assorted positions and 7/8" high tabs. Folders are scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 7/8" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| Weight (Approximate) | 0.93 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |