‹ Prev
Next ›
Avery® Index Divider
25 x Divider(s) - Side Tab(s) - Exhibit 26 - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Pack
1 Stock Available
- Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- Printed - Exhibit 26, Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides
- Edge is unpunched so indexes can fit any binding system; white paper stock with clear, RipProof reinforced tabs
- Size: Paper - 8.50" Width x 11" Length; packaged quantity: 25 / Pack
- 20% post-consumer material
$0.86
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82158 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Index Divider |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear Rip Proof reinforced side tabs that are printed on both sides. Tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type). Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | Exhibit 26 |
| Tabs per Set | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Index Divider
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE01330232 Stock Available
-
Product Code: AVE0133178 Stock Available
-
Product Code: AVE12385Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE12386Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE123883 Stock Available
-
Product Code: AVE12391Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE12394Out of Stock Locally - Call for More Information