- Easy to clean
- Index dividers are brightly colored with oversized tabs
- 3-hole punched for use with binders
- Feature clear pocket on front that holds 10 sheets
- Tear and water resistant
<
>
Smead Index Divider
Assorted Tab(s) - 1/3 - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - Yellow, Orange, Pink, Green, Blue, Purple Divider - Poly Tab(s) - Acid-free, Hole-punched, Heavyweight, Durable, Pocket, Tear Resistant, Water Resistant - 30 / Box
Product Code: SMD89421
Product Unit: BX50
123 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 89421 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Index Divider |
| Marketing Information |
SMEAD Poly Index Dividers are a great way to organize by color, day of the week or project. 3-hole punched to use in binders. Feature heavyweight material for increased durability and oversized tabs allow plenty of space for labelling. Clear pocket on the front holds 10 sheets of paper. Includes blank labels. Poly material is tear and water resistant and easy to clean. Use with other great SMEAD products in the Vibrant Line, including the Cascading Wall Organizer 92060 and Project Organizers 89206 & 89207. One set is 2 of each color: Yellow, Orange, Pink, Green, Blue and Purple |
| Packaged Quantity | 30 / Box |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Color |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Material | Poly |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color |
|
| Height | 11.25" |
| Width | 9.75" |
| Depth | 0.07" |
| Weight (Approximate) | 6.56 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133821 Stock Available
-
Product Code: BSN01806Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN0180895 Stock Available
-
Product Code: BSN05856Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN05858Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN20068BX53 Stock Available
-
Product Code: BSN20069BX101 Stock Available
-
Product Code: BSN21906402 Stock Available
-
Product Code: UNV24800558 Stock Available