- Pneumatic, articulating seat and back tilt for customized comfort
- Seat height adjusts from 21" to 31"
- Made from antibacterial polyurethane for cleanliness and versatility
- Encourages proper spine alignment and better lower-body circulation
- Mushroom-glide feet support up to 300 lb
<
>
BEVCO Everlast Series Chair
Polyurethane Seat Material - High Back - 5-star Base - Black - 1 Each
Product Code: BVM7501BLK
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | BEVCO PRECISION MANUFACTURING, INC |
| Manufacturer Part Number | 7501BLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.bevco.com |
| Brand Name | BEVCO |
| Product Line | Everlast |
| Product Series | 7000 |
| Product Model | 7501 |
| Product Name | Everlast Series Chair |
| Marketing Information |
Everlast Chair lets you work comfortably in even the toughest work environments. Perfect for unpredictable work environments, antibacterial polyurethane upholstery is nonslip and resistant to water, oil, most chemicals and punctures. Pneumatic, articulating seat and back tilt adjustment allow you to work from the most ergonomic position. Height settings from 21" to 31" ensure people of most heights can work comfortably. Contours and waterfall seat improve lower-body circulation and encourage proper spine alignment. Conveniently placed handle helps when relocating work spaces. Along the office chair's base cylinder, a threaded knob adjusts the chrome footring's height from 6.5" to 16.5". Sturdy, mushroom-glide feet and nylon base support up to 300 lb. to ensure stability at any height setting. Seat size is 18.5" wide x 17" deep. Back measures 16.5" wide x 12.5" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Material | Polyurethane |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 21" |
| Maximum Seat Height | 31" |
| Seat Width | 18.50" |
| Seat Depth | 17" |
| Seat Thickness | 1.50" |
| Back Type | High Back |
| Back Height | 12.50" |
| Back Width | 16.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Swivel | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| ANSI/BIFMA Certified | Yes |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Year |
Overview
Polyurethane Seat Material - High Back - 5-star Base - Black - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL007Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL008Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL009Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL010Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL069Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL071Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL073Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: BOPB8551BKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BOPB8871BKGY1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9471WTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BOPB9476WTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL075Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUTFM4080076Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8624524 Stock Available