- Pneumatic, non-tilt height adjustment from 20.5" to 30.5"
- Integrated handle helps when relocating work spaces
- Made from antibacterial polyurethane for cleanliness and versatility
- ESD mushroom-glide feet support up to 300 lb
- ESD components meet ANSI/ESD STM12.1 standards
<
>
BEVCO Everlast Series Chair
Black Seat Color - Polyurethane Seat Material - Black Back Color - High Back - 5-star Base - 1 Each
Product Code: BVM7550E
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | BEVCO PRECISION MANUFACTURING, INC |
| Manufacturer Part Number | 7550E |
| Manufacturer Website Address | http://www.bevco.com |
| Brand Name | BEVCO |
| Product Line | Everlast |
| Product Series | 7000 |
| Product Model | 7550E |
| Product Name | Everlast Series Chair |
| Marketing Information |
Everlast Electrostatic Dissipative (ESD) Chair lets you work comfortably in even the toughest work environments. Pneumatic, non-tilt adjustment design allows you to alter both seat height and back depth. Height settings from 18.5" to 17" ensure people of most heights can work comfortably. Perfect for unpredictable work environments, antibacterial polyurethane upholstery is nonslip and resistant to water, oil, most chemicals and punctures. Crafted with overall health in mind, featured contours and waterfall-seat design improve lower-body circulation and encourage proper spine alignment. Conveniently placed handle helps when relocating work spaces. Along the office chair's base cylinder, a threaded knob adjusts the 18" ESD footring's height from 7.5" to 17.5". Sturdy, five-legged aluminum base moves on ESD mushroom glides and comes complete with conductive components and brass drag chain. ESD chair components meet ANSI/ESD STM12.1 standards. Office chair supports up to 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Material | Polyurethane |
| Seat Color | Black |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 20.50" |
| Maximum Seat Height | 30.50" |
| Back Type | High Back |
| Back Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Polished Aluminum |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Swivel | Yes |
| Tilt Mechanism | No |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Miscellaneous
| ANSI/BIFMA Certified | Yes |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Year |
Overview
Black Seat Color - Polyurethane Seat Material - Black Back Color - High Back - 5-star Base - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL007Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL008Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL009Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL010Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL069Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL071Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8624012 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BOPB8551BKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BOPB8871BKGY1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9471WTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BOPB9476WTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL075Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUTFM4080076Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8624524 Stock Available