‹ Prev
Next ›
Bostitch Epic Antimicrobial Office Stapler
Staples Upto 25 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Blue - Metal - 1 Each
9 Stock Available
- Built-in antimicrobial properties to protect the product with Agion silver ion-based agent
- Opens 180 degrees for bulletin board tacking and crafting
- Convenient, built-in staple remover and hidden staple storage
- Heavy-duty, industrial-grade, die-cast metal construction
- No-Jam technology for stapling up to 25 sheets - jam-free
$43.39
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | B777BLUE |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOSB777BLUE |
| Product Name | Epic Antimicrobial Office Stapler |
| Marketing Information | Epic Stapler offers ultimate durability and efficiency in a premium, classic design. Die-cast metal construction ensures long-lasting performance while soft rubber grip and base provide comfort during use. Antimicrobial protected, full-strip stapler delivers efficiency with a swing-out staple EZ Remover and a hidden StapleStore compartment on the bottom of the unit to keep two staple strips on hand. Accenting any desk, it stands vertically or horizontally for easy access and storage. This stapler opens 180 degrees for bulletin board tacking or crafting. It staples up to 25 sheets at a time. Full-strip staple capacity holds one strip of 210 standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 25 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Metal |
| Height | 8.5" |
| Width | 3.4" |
| Length | 2" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch Epic Antimicrobial Office Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE11915130 Stock Available
-
Product Code: AVE1192174 Stock Available
-
Product Code: BUN201040001154 Stock Available
-
Product Code: KEL2002112Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: PRICOKEZERO5 Stock Available
-
Product Code: PRIDRPEPPER11 Stock Available
-
Product Code: SMC18760147 Stock Available
-
Product Code: TOM68620799 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11915130 Stock Available
-
Product Code: AVE1192174 Stock Available
-
Product Code: BUN201040001154 Stock Available
-
Product Code: KEL2002112Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: PRICOKEZERO5 Stock Available
-
Product Code: PRIDRPEPPER11 Stock Available
-
Product Code: SMC18760147 Stock Available
-
Product Code: TOM68620799 Stock Available