‹ Prev
Next ›
Bostitch Premium Chrome Staple Remover
Metal - Chrome - 1 Each
208 Stock Available
- Effortless operation on paper and bulletin boards
- No paper tearing
- All-metal construction, chrome-plated for durability
- Staple grabber holds loose staples for easy cleanup
- Comfortable handling
$7.70
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | G2K |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOSG2K |
| Product Name | Premium Chrome Staple Remover |
| Marketing Information | Durable, all-metal, push-style remover offers simplified, efficient staple removal without the pinch-style effort. Simply push the metal tongue between the staple and paper. In one quick motion, push the stick forward, and the staple is forced up and out of the paper while the staple grabber secures it for easy cleanup. Ergonomic design is comfortable and requires less effort than traditional pinch-style removers - especially for clearing bulletin boards of staples at work, home or school. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Style | Push |
| Features | Built-in Magnet |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Metal |
| Height | 8.7" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Bostitch Premium Chrome Staple Remover
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418474 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD311 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418474 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD311 Stock Available