‹ Prev
Next ›
Business Source 2-sided Inter-Department Envelopes
Inter-department - 10" Width x 13" Length - 28 lb - String/Button - Kraft - Kraft - 100 / Box
61 Stock Available
- For interdepartmental routing, 2-sided printed with 5 columns
- Designated spaces for date, sender, recipient and their departments on each entry
- Holes allow visual acknowledgment of contents
$56.05
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42255 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 2-sided Inter-Department Envelopes |
| Marketing Information | Interdepartmental envelopes are ruled for interdepartmental routing with five columns across. Column headings include date, deliver to, department, sent by and department. Holes allow visual acknowledgment of contents. String-and-button closure secures the envelope and its contents. Envelopes are printed on both sides with spaces for 52 entries and made of 28 lb. Kraft stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Inter-department |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | String/Button |
| Print/Message |
|
| Printed Design/Pattern/Texture | Ruled |
| Features | Reusable |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source 2-sided Inter-Department Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
-
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 250 / BoxProduct Code: BSN4211412 Stock Available
-
Product Code: QUA635604 Stock Available
-
Product Code: QUA635612 Stock Available
-
Product Code: UNV63568Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI3965 Stock Available
-
Product Code: BSN099544447 Stock Available
-
Product Code: BSN16501358 Stock Available
-
Product Code: BSN267411785 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN3655223622 Stock Available
-
Product Code: DIE600521011620 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: ITA300163210 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI3965 Stock Available
-
Product Code: BSN099544447 Stock Available
-
Product Code: BSN16501358 Stock Available
-
Product Code: BSN267411785 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN3655223622 Stock Available
-
Product Code: DIE600521011620 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: ITA300163210 Stock Available