- General-purpose adhesive creates strong bond on most surfaces
- Transparent material allows labels to remain completely visible
- Durable construction resists moisture, abrasion and splitting
- Universal size fits in most dispensers that accept 3" core
<
>
Business Source 3" Core Sealing Tape
55 yd Length x 1.88" Width - 3" Core - Clear - Pressure-sensitive Poly - 2 mil - Adhesive Backing - Abrasion Resistant, Moisture Resistant, Split Resistant - For Packing, Sealing - 1 Pack
Product Code: BSN32951
Product Unit: PK1
Out of Stock Locally - Call for More Information
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Pack
Tape Length: 55 yd
Tape Width: 1.88"
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST176 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK2160 Stock Available
-
Product Code: BICMPP101322 Stock Available
-
Product Code: BICWOPFP111057 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10319 Stock Available
-
Product Code: BSC5963676 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA182 Stock Available
-
Product Code: PAP1982365Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAN37001B1901 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32951 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 3" Core Sealing Tape |
| Marketing Information | Strong, general-purpose tape fits most dispensers made for 3" core tapes. Design resists moisture, abrasion and splitting. Transparent tape offers a 1.6 mil thickness. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 55 yd |
| Core Diameter | 3" |
| Backing Thickness | 2 mil |
| Backing Material | Adhesive |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Pressure-sensitive Poly |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC242763Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: IPGK28004 Stock Available
-
Product Code: IPGK74501 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD59 Stock Available
-
Product Code: MMM385061095 Stock Available
-
Product Code: UNV631201283 Stock Available
-
Product Code: UNV730014 Stock Available