- Great for organizing your projects
- Ideal for subdividing material within the folder
- Includes fasteners on the front and back panels
- May be constructed with Dove Gray tape along the spine - made with a different material and/or color than earlier version due to industrywide, raw material discontinuations
<
>
Business Source Letter Recycled Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 2" Fastener Capacity - End Tab Location - 1 Divider - 18 pt. - 10% Recycled - 10 / Box
Product Code: BSN17271
Product Unit: BX10
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: BOSB777REDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN04650Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN16454Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HEWF6U64ANOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HOD180HDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: PGC96257Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RAC89347Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAN30001BOut of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 17271 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 4-Part Manila Classification Folders |
| Marketing Information | Classification folders are made entirely of 18 point manila stock. Two 2" capacity fasteners on front and back panels and one divider with fasteners create four separate filing surfaces for your letter-size documents. Gussets provide 2" expansion. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Fastener Location |
|
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Location | End |
| Number of Dividers | 1 |
| Folder Thickness | 18 pt. |
| Features | Gusset |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: NSN5907105Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26781Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26783Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26784Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26789Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26800Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26802Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26810Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26860Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD26865Out of Stock Locally - Call for More Information