‹ Prev
Next ›
Business Source No. 9 Double Window Invoice Envelopes
Double Window - #9 - 8 7/8" Width x 3 7/8" Length - 24 lb - White - 500 / Box
46 Stock Available
- Security tint keeps information hidden from view for added privacy
- Transparent windows allow convenient use with printed labels
- Gummed flap creates secure seal to prevent peeling during delivery
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
$58.30
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36680 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 9 Double Window Invoice Envelopes |
| Marketing Information | No. 9 envelopes feature security tint and double windows and are compatible with most standard letter-size, computer-generated invoices and statements. The 1-3/16" x 3-1/2" top window is positioned 3/8" from left and 2" from the bottom of the envelope. The bottom window (1" x 4") is 3/8" from the bottom. 24 lb. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 8 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 3 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Window Location |
|
| Window Height | 1" |
| Window Width | 4" |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 9 Double Window Invoice Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN045481014 Stock Available
-
Product Code: BSN42250245 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: ITA361751256 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: QUA46071193 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159800 Stock Available
-
Product Code: SAN38201896 Stock Available
-
Product Code: SMD15386Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN045466 Stock Available
-
Product Code: BSN046498 Stock Available
-
Product Code: QUA381976 Stock Available
-
Product Code: QUA418654 Stock Available
-
Product Code: QUA4483416 Stock Available
-
Product Code: UNV352611550 Stock Available
-
Product Code: UNV35262522 Stock Available
-
Product Code: UNV35268876 Stock Available
-
Product Code: UNV35270122 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN045481014 Stock Available
-
Product Code: BSN42250245 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: ITA361751256 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: QUA46071193 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159800 Stock Available
-
Product Code: SAN38201896 Stock Available
-
Product Code: SMD15386Out of Stock Locally - Call for More Information