‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Regular Business Envelopes
Commercial - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
245 Stock Available
- Fully gummed flap creates secure closure to prevent peeling during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$29.61
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42250 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Regular Business Envelopes |
| Marketing Information |
No. 10 business envelopes offer a contemporary style, side seam, fully gummed flaps and sturdy, 24 lb. white wove paper. They open along the top of the long end. Envelopes are good for everyday mailing. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Commercial |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Top |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 Regular Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096497 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN36665146 Stock Available
-
Product Code: BSN3666682 Stock Available
-
Product Code: BSN36667174 Stock Available
-
Product Code: BSN3667562 Stock Available
-
Product Code: BSN4210127 Stock Available
-
Product Code: BSN421035 Stock Available
-
Product Code: BSN421213 Stock Available
-
Product Code: QUA418654 Stock Available
-
Product Code: UNV35267Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096497 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available