- Redi-strip closure seals instantly without any moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source Peel-To-Seal Envelopes
Multipurpose - 3 5/8" Width x 6 1/2" Length - 24 lb - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN99712
Product Unit: BX100
46 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSC5963672 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK52 Stock Available
-
Product Code: BSN366123381 Stock Available
-
Product Code: GOJ960524128 Stock Available
-
Product Code: NES351704057 Stock Available
-
Product Code: NES351803737 Stock Available
-
Product Code: OFXW1166 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99712 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Peel-To-Seal Envelopes |
| Marketing Information | White wove envelopes feature Redi-strip closures to provide an instant seal without using any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Multipurpose |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Features | Moisture Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN044247 Stock Available
-
Product Code: QUA3839019 Stock Available
-
Product Code: QUA38736Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA54301Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV35262558 Stock Available
-
Product Code: UNV35268903 Stock Available
-
Product Code: UNV35270314 Stock Available