- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Perfect for everyday home and business use; made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
<
>
Quality Park 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA37890
Product Unit: BX100
86 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN3295370759 Stock Available
-
Product Code: BSN3655232632 Stock Available
-
Product Code: BSN42250122 Stock Available
-
Product Code: BSN656482212 Stock Available
-
Product Code: GMT652097 Stock Available
-
Product Code: ITA602334674 Stock Available
-
Product Code: KCC214001672 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE630 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37890 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 9" x 12" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storage and filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Heavy-duty, double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. Envelopes are made of 28 lb. brown Kraft stock that is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates most documents without folding. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Also Consider
-
Product Code: BSN36663500 Stock Available
-
Product Code: BSN4212013 Stock Available
-
Product Code: QUA375902 Stock Available
-
Product Code: QUA37893Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA414657 Stock Available
-
Product Code: QUA4146725 Stock Available
-
Product Code: QUA415651 Stock Available
-
Product Code: QUA4458270 Stock Available