‹ Prev
Next ›
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
93 Stock Available
- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Sturdy, 24 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$60.70
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04646 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plain Peel/Seal Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN045466 Stock Available
-
Product Code: BSN046498 Stock Available
-
Product Code: BSN3667562 Stock Available
-
Product Code: BSN421152 Stock Available
-
Product Code: QUA381976 Stock Available
-
Product Code: QUA418654 Stock Available
-
Product Code: QUA4483416 Stock Available
-
Product Code: UNV35268876 Stock Available
-
Product Code: UNV35270122 Stock Available