‹ Prev
Next ›
Business Source Press-To-Seal Catalog Envelopes
Catalog - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Brown Kraft - Kraft - 1 Box
21 Stock Available
- Adhesive strip provides a quick, clean seal upon contact without moistening
- Simply press flap and mail
- Open-end construction for easy insertion
$42.00
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42123 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Press-To-Seal Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Catalog envelopes feature a press-and-seal design that provides a quick, clean seal upon contact without moistening. Simply press flap and mail the 28 lb. envelope. The self-sealing closure seals the envelopes quickly and securely. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Press-To-Seal Catalog Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: DXEDBP09WCT188 Stock Available
-
Product Code: GJO1847555 Stock Available
-
Product Code: GJO2000110 Stock Available
-
Product Code: GJO20002529 Stock Available
-
Product Code: GMT3451181 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN045466 Stock Available
-
Product Code: QUA3779714 Stock Available
-
Product Code: QUA377986 Stock Available
-
Product Code: QUA544168 Stock Available
-
Product Code: QUA89606Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA9333625 Stock Available
-
Product Code: QUA9333810 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXEDBP09WCT188 Stock Available
-
Product Code: GJO1847555 Stock Available
-
Product Code: GJO2000110 Stock Available
-
Product Code: GJO20002529 Stock Available
-
Product Code: GMT3451181 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available