‹ Prev
Next ›
Geographics Blank Award Parchment Certificates
24 lb Basis Weight - 8.5" Width x 11" Length - Inkjet, Laser Compatible - Gold with Gold Border - Parchment Paper - 25 / Pack
143 Stock Available
- 24 lb. parchment paper offers professional-quality look and feel
- Archival-quality material resists fading for bright results that last
- Blank format can be used with online design center for easy customization
- Perfect for recognizing special achievements, awards and more
- Compatible with inkjet/laser printers, copiers or hand calligraphy
$8.27
Product Details
General Information
| Manufacturer | Geographics, LLC |
| Manufacturer Part Number | 39451 |
| Manufacturer Website Address | http://www.geographics.com |
| Brand Name | Geographics |
| Product Name | Blank Award Parchment Certificates |
| Marketing Information | Create customized, personalized awards with these prestigious blank certificates printed on archival-quality parchment paper. 24 lb. certificates are perfect for certificates of recognition, merit awards, special achievements, announcements, promotions, graduation, and more. All are acid-free and lignin-free to last a long time. Use free and easy-to-use Click 'n Print or Microsoft Word templates to custom design your certificates. Choose from more than 30 designs. Certificates are compatible with inkjet printers, laser printers, copiers, or hand calligraphy. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Certificate |
Product Information
| Border Color | Gold |
| Print Technology |
|
| Basis Weight | 24 lb |
| Seal Color | Golden |
| Seal Included | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gold |
| Product Color | Gold |
| Product Material | Parchment Paper |
| Width | 8.5" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Geographics Blank Award Parchment Certificates
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN4212321 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09WCT188 Stock Available
-
Product Code: GJO1847555 Stock Available
-
Product Code: GJO2000110 Stock Available
-
Product Code: GJO20002529 Stock Available
-
Product Code: GMT3451181 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN4212321 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09WCT188 Stock Available
-
Product Code: GJO1847555 Stock Available
-
Product Code: GJO2000110 Stock Available
-
Product Code: GJO20002529 Stock Available
-
Product Code: GMT3451181 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available