‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
1448 Stock Available
- High elasticity offers 700% stretch to secure wide variety of materials
- Durable material varies 30% after stretching for reusable performance
- High-quality construction stays strong to provide consistent hold
- Perfect for daily use and industrial applications
$4.75
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 15729 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Features | Sustainable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Crepe |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Quality Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: BSN157431181 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: GJO103193532 Stock Available
-
Product Code: GJO240805405 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: BSN157431181 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: GJO103193532 Stock Available
-
Product Code: GJO240805405 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available