- Quick, easy method for creating custom index tabs
- Printable Table of Contents sheets reference the preprinted tabs on the divider sheets
- Dual-formatted tabs can be used portrait or landscape
- Sets have coordinating, Table of Contents sheets
- Easy-to-use, FREE templates in your favorite software are available online
<
>
Cardinal® A-Z OneStep Index System
26 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Character - A-Z - 26 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - Multicolor Mylar Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set
Product Code: CRD60218
Product Unit: ST1
154 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE11830120 Stock Available
-
Product Code: AVE75243138 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G103 Stock Available
-
Product Code: CYO51202437 Stock Available
-
Product Code: GMT6520109 Stock Available
-
Product Code: LLR75621923 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA225 Stock Available
-
Product Code: VER997939 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 60218 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | OneStep |
| Product Model | 60218 |
| Product Name | A-Z OneStep Index System |
| Marketing Information | OneStep Index System instantly creates custom index sets by printing onto the included Table of Contents sheets. Matching, preprinted tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Multicolored tab sets have coordinating, multicolor, Table of Contents sheets. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online. Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Three-hole punched indexes are compatible with laser or inkjet printers, as well as standard typewriters. Tabs are labeled from A to Z for alphabetical indexing. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 26 |
| Divider Width | 9" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Character |
| Tab Title | A-Z |
| Tabs per Set | 26 |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Material | Mylar |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
26 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Character - A-Z - 26 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - Multicolor Mylar Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133821 Stock Available
-
Product Code: AVE1111345 Stock Available
-
Product Code: AVE111271168 Stock Available
-
Product Code: AVE1130635 Stock Available
-
Product Code: AVE1149215 Stock Available
-
Product Code: AVE11493Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE8210550 Stock Available
-
Product Code: BSN01806Out of Stock Locally - Call for More Information