- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: 25 Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 201 - 225; quantity: 25 / Set
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Standard Collated Legal Dividers
25 x Divider(s) - 25 Printed Side Tab(s) - Digit - 201-225 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Stock Divider - White Tab(s) - 20% - Rip Proof, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Unpunched - 1 Set
Product Code: AVE01338
Product Unit: ST1
21 Stock Available
Select Product Options:
Tab Title: 201-225
Tab Color: White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 01338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Standard Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | This Standard Collated Legal Divider Set features side tabs labeled 201 through 225 so it's perfect for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Clear, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type for easy use. Unpunched binding edge on these letter-size dividers gives you the freedom to fit practically any binding system. Dividers are made of white paper stock. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper Stock |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 25 |
| Tab Position | Side |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 201-225 |
| Tabs per Set | 25 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
-
Product Code: AVE11912229 Stock Available
-
Product Code: AVE11913138 Stock Available
-
Product Code: AVE1191496 Stock Available
-
Product Code: AVE11915142 Stock Available
-
Product Code: AVE11916112 Stock Available
-
Product Code: AVE11917141 Stock Available
-
Product Code: AVE1191877 Stock Available
-
Product Code: AVE11919124 Stock Available
-
Product Code: AVE1192163 Stock Available
-
Product Code: AVE1192268 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111345 Stock Available
-
Product Code: AVE11125985 Stock Available
-
Product Code: AVE111291855 Stock Available
-
Product Code: AVE11132132 Stock Available
-
Product Code: AVE1149215 Stock Available
-
Product Code: AVE11493Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE1184150 Stock Available