‹ Prev
Next ›
Command Hook Trial Pack - Medium
3 lb (1.36 kg) Capacity - 3.1" Height x 1.1" Width x 3.1" Length - for Paint, Wood, Tile - Plastic - White - 1 Carton
39 Stock Available
- Easy way to organize and decorate
- Rearrange as often as you like; easy to apply, easy to reposition without surface damage
- Works on a variety of surfaces
- Capacity per hook: 3 lb.
$82.92
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17081CABPK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Hook Trial Pack - Medium |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Designer Hooks in a convenient Cabinet Pack are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off, leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Weight Capacity | 3 lb (1.36 kg) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.1" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 1.9" |
| Length | 3.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Command Hook Trial Pack - Medium
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2M26 Stock Available
-
Product Code: ABAPMMAG2MCTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVT9103159 Stock Available
-
Product Code: HONHAECBHDWOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LRNLER269430 Stock Available
-
Product Code: MMM17065S35NA18 Stock Available
-
Product Code: MMM17083S16NA70 Stock Available