- Double-coat construction to hold firmly where placed
- Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive; paper liner
- When removed, they come off cleanly without surface damage
- 4/ pack; Each set holds up to 3 lb.
- Works on a variety of surfaces
<
>
Command Medium Picture Hanging Strips
2.75" Length x 0.63" Width x 100 mil Thickness - White - Foam - 2/Set - 6 / Box
Product Code: MMM172014PKES
Product Unit: PK4
300 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE0930198 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM65424SSAUCP125 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP642 Stock Available
-
Product Code: MMM6605AN364 Stock Available
-
Product Code: OIC990501071 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 172014PKES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Medium Picture Hanging Strips |
| Marketing Information | Easily put up and take down pictures, art, plaques and other small items with no nail holes. Picture-hanging strips with Command Adhesive hold firmly where placed. Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive. When removed, they come off cleanly without surface damage. Liner is made of paper. Tape has a double-coat construction. |
| Packaged Quantity | 6 / Box |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.63" |
| Tape Length | 2.75" |
| Tape Thickness | 100 mil |
| Strength Type | Adhesive |
| Tape Strength | 3lb |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | 2/Set |
| Features | Residue-free |
Reliability
| Durability | Damage Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |