- Easy coin calculating with graduated amounts next to coin slots
- Holds 6 types of coins: pennies, nickels, dimes, quarters, half-dollar and dollar
- Use in any standard cash drawer
- Lightweight and portable for easy transfer
- Extra-durable with heavy-duty styrene construction
<
>
ControlTek 6-Denomination Self Counting Loose Coin Tray
6 Coin Compartment(s) - Tan - Plastic - 1 Each
Product Code: CNK500025
Product Unit: Each
34 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: DEF7080132 Stock Available
-
Product Code: GJO25012239 Stock Available
-
Product Code: GJO58233171 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639121116 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK130 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: SMC98007088110 Stock Available
-
Product Code: SMC9900565403 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | CONTROLTEK USA |
| Manufacturer Part Number | 500025 |
| Manufacturer Website Address | http://www.controltekusa.com |
| Brand Name | ControlTek |
| Product Name | 6-Denomination Self Counting Loose Coin Tray |
| Marketing Information | This 6-Denomination Self-counting Loose Coin Tray offers an easier way to keep count of your coins. Each section is labeled with the coin type at the top and graduated values on the side. Lightweight, portable tray holds 90 cents of pennies, $3.50 of nickels, $10.50 of dimes, $20 of quarters, $12.50 of half-dollar coins and $35 of dollar coins. It is made of heavy-duty styrene for extra durability. Tray fits any standard cash drawer. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Coin Tray |
Technical Information
| Number of Coin Compartments | 6 |
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.6" |
| Width | 9" |
| Depth | 7.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
6 Coin Compartment(s) - Tan - Plastic - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.