- Essential classroom or home craft tool
- Includes 12 different colors
- Versatile - fold, cut or decorate
- Standard, 9" x 12" paper size
<
>
Crayola Construction Paper
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
Product Code: CYO993200
Product Unit: PK1
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99-3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Quality construction paper is a must-have for craft and school projects. This pack includes assorted colors in standard 9" x 12" paper size. Cut, fold and color to create unique artwork. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 1.60" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
Also Consider
-
Product Code: PAC6503264 Stock Available
-
Product Code: PAC65076006 Stock Available
-
Product Code: PAC652580 Stock Available
-
Product Code: PAC652678 Stock Available
-
Product Code: PAC6607225 Stock Available
-
Product Code: PAC7607333 Stock Available
-
Product Code: PAC8007412 Stock Available
-
Product Code: PAC8407457 Stock Available
-
Product Code: PAC9203480 Stock Available
-
Product Code: PAC9207185 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PACP0094450141 Stock Available
-
Product Code: PACP1029495 Stock Available
-
Product Code: PACP10295067 Stock Available
-
Product Code: PACP10304348 Stock Available
-
Product Code: PACP103065108 Stock Available
-
Product Code: PACP103067141 Stock Available
-
Product Code: PACP103074255 Stock Available
-
Product Code: PACP655599 Stock Available
-
Product Code: PACP667727 Stock Available
-
Product Code: PACP66854 Stock Available