‹ Prev
Next ›
Deflecto Classic Image Slanted Sign Holder
8.5" Width x 11" Height x 2.6" Depth - Rectangular Shape - Side-loading, Self-standing - Indoor, Outdoor - Plastic - Clear - 1 Each
162 Stock Available
- Protects signs from stains, scratches and tears
- Slanted, side-loading and self-standing; offers a convenient way to display message
- Ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals
- Made of durable, clear plastic
- Accommodates 8-1/2" W x 11" H inserts
$19.75
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 69701 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Classic Image Slanted Sign Holder |
| Marketing Information | Slanted, stand-up sign holder offers a convenient, effective way to display any message. Ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals. Design is side-loading and self-standing. Portrait-style sign holder requires no hardware to install. Simply insert and set on counter or desktop. Transparent sign holder is made of durable, clear plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sign Holder |
Product Information
| Shape | Rectangular |
| Placement |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 10.40 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Potrait |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Deflecto Classic Image Slanted Sign Holder
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE16741278 Stock Available
-
Product Code: AVE170443 Stock Available
-
Product Code: BSN099694 Stock Available
-
Product Code: BSN3655034606 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD726 Stock Available
-
Product Code: HOD150HDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: NAT01542410 Stock Available
-
Product Code: NES79129803 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE16741278 Stock Available
-
Product Code: AVE170443 Stock Available
-
Product Code: BSN099694 Stock Available
-
Product Code: BSN3655034606 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD726 Stock Available
-
Product Code: HOD150HDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: NAT01542410 Stock Available
-
Product Code: NES79129803 Stock Available